Çocuklarda ateş, grip aşısı ve evde izleme

10.02.2020
Çocuklarda ateş, grip aşısı ve evde izleme

Çocuklarda ateş

Bir çocuğun ateşlendiğinde nasıl tepki verdiğine dikkat etmek gerekir. Eğer çocuk yüksek ateşle birlikte oyun oynayabiliyor ve neşeli ise hastalığı çok önemli olmayabilir. Çocuğun solunum sistemi belirtilerine çok dikkat etmek gerekir. Hızlı solunum veya zorlanarak soluk alıp verme varsa çocukta ciddi bir hastalık olabilir.
Ateş çocuklarda değişik derecelerde yükselebilir. Bazılarının her hastalığında ateş çok yüksek seyrederken, bazılarında hastalık durumunda nadiren ateş yükselir. Bu nedenle çocuğun günlük hareketlerine ve yeme-içmesine dikkat ederek ateşle birlikte bunlarda değişiklik varsa olay ciddiye alınmalıdır.
Yenidoğanlar (1 ayın altındaki bebekler) ve 2-3 aylık bebeklerdeki 38 C’yi aşan tüm ateşler önemlidir ve değerlendirmeyi gerektirir. 3 ay-3 yaş arası çocuklarda ise 38.5 C’yi aşan ateşler endişe vericidir. Genelde kaç derecelik ateşin tehlikeli olduğuna dair kesin bir sınır olmamakla birlikte, ateşle birlikte görülen diğer belirti ve bulgular çok önemlidir.

Grip aşısı

6 aylık ve daha büyük çocuklara grip aşısı yapılması yararlıdır. Grip aşısı sadece grip hastalığının ciddi komplikasyonlarını  önlemekle kalmaz, aynı zamanda küçük çocukların hastalanmasını önleyerek, hastalığı yayma olasılıklarını azaltır ve böylece çevrelerindeki bağışıklık sistemi tam gelişmemiş olan bebek veya yaşlılara hastalık bulaşması riskini de azaltır.
İlaveten, 2 yaşın altındaki çocuklar, grip sonrası oluşabilen zatürre gibi sorunlardan hastaneye yatma riski altındadır. Dolayısıyla grip aşısı bu komplikasyonu da önleyebilir.

İstirahat ve öneriler

Çocuğunuzun evde bol miktarda sıvı aldığından ve yeterince dinlendiğinden emin olmalısınız. Çocuğunuza herhangi bir ilaç vermeden önce, çocuğunuzun rahatsızlıkları için en iyi tedavi hakkında çocuk doktorunuzla konuşmalısınız.
Küçük çocuklara, büyük çocuklar veya yetişkinler için kullanılan ilaçları vermemelisiniz. Çocuklarda ilaç dozları önemlidir, bu yüzden etiketleri dikkatlice okuyun.
Okullar ve kreşlerin kendi kuralları olsa bile, bir çocuğun okula gitmemesi için başlıca iki neden vardır: Birincisi, Son 24 saat içinde ateşin yaklaşık 38.3 C’nin üstünde olması, ikincisi ise okul çalışmalarına odaklanmada güçlük yaşamasıdır.
Bir çocuk rahatsız, yorgun veya ağrıdan dolayı çok acı çekiyorsa, evde iyileşmesi daha iyidir. Yüksek veya sürekli ateşi, aşırı yorgunluğu, bulaşıcı olabilecek döküntüleri, nefes almada zorluk, sık öksürük, koyu göz akıntısı, sıvı kaybı veya tekrarlayan kusma veya ishal atakları olan çocuklar okula dönmeden önce tıbbi yardım almalıdır.