Çocuklar hangi durumlarda doktora götürülmelidir?

10.02.2020
Çocuklar hangi durumlarda doktora götürülmelidir?
Özellikle soğuk algınlığı ve grip mevsiminde, hasta çocuğunuzun ne zaman evde bekletilebileceği veya ne zaman çocuk doktoruna götürmeniz gerektiğini belirlemek zor olabilir. Ancak anne-babalar, çocuklarının sağlığıyla ilgili cevaplayamadıkları soruları olduğunda daima hekim yardımı almalıdırlar.
Çocuğunuzda Yüksek veya sürekli ateş varsa tıbbi yardım almalısınız. Ayrıca hızlı, yorucu veya gürültülü solunum gibi solunum problemleri; süreklilik gösteren kulak ağrısı, boğaz ağrısı, şiddetli baş ağrısı veya mide ağrısı varsa yine doktora başvurmak gerekir.
Kalın, göz kapaklarını yapıştıran ve gün boyunca iyileşmeyen göz akıntısı da hekim muayenesi gerektirir.
Ek olarak, çocuğunuzda şu durumlar görüldüğünde hekime başvurmalısınız: Sık kusma veya devam eden ishal, en az altı – sekiz saatte bir idrar yapılmasını sağlayacak kadar sıvıyı içememe veya sıvı kaybı.
Kan içeren kusma veya ishal olması, ense sertliği, aşırı halsizlik-bitkinlik, hastalığın 4-5 gün geçtiği halde giderek kötüleşmesi, influenza (ağır seyreden grip) veya suçiçeği gibi bulaşıcı hastalığı olan birisiyle temas etmesi ve yakın zamanda yurt dışı seyahati yaptıktan sonra hasta olması da çocuğunuzun doktora götürülmesini gerektiren durumlardır.