Sağlam Çocuk Muayeneleri ve Takibi

Sağlam Çocuk Muayeneleri ve Takibi
Sağlıklı Çocuklar İçin Doktor Ziyaretlerinin Faydaları:

Hastalıkları Önleme: Çocuğunuz enfeksiyon hastalıklarının önlenmesi için çok önemli olan rutin programlı aşılar alır. Çocuk doktorunuza evde ve okulda beslenme ve güvenlik hakkında da soru sorabilirsiniz.

Büyüme ve gelişmeyi izlemek: Son ziyaretinizden bu yana çocuğunuzun ne kadar büyüdüğünü görün ve çocuğunuzun gelişimi hakkında doktorunuzla konuşun. Çocuğunuzun kilometre taşlarını, sosyal davranışlarını ve öğrenmesini tartışabilirsiniz.

Artan endişelerin giderilmesi: Çocuğunuzun çocuk doktoru ile konuşmak, gelişim, davranış, uyku, yemek yeme veya diğer aile üyeleriyle geçinme gibi konular görüşülmelidir.

Sağlıklı Çocukların Doktor Ziyaretleri Takvimi

Ebeveynler, çocukları hasta olduğunda kime gitmeleri gerektiğini bilirler. Ancak çocuk doktoru ziyaretleri sağlıklı çocuklar için de önemlidir. Sağlam çocuk için doktor ziyaretleri, ebeveynlerin çocuklarının sağlığını kontrol edebildikleri ve normal büyüdüklerinden ve geliştiklerinden emin oldukları bir zamandır. İyi bebek muayeneleri veya düzenli kontroller bebeğinizin büyümesini ve gelişimini izlemenin önemli bir yoludur. İyi çocuk ziyaretleri genellikle çocuklar doğduktan birkaç gün sonra başlar ve 18 yaşına kadar devam eder.

Bebeklikten ergenliğe kadar olan sürede her sağlıklı çocuk için Sağlam Çocuk Ziyaretleri Takvimi:

İlk hafta ziyareti (3 ila 5 günlük)

1 aylık, 2 aylık, 4 aylık, 6 aylık, 9 aylık, 12 aylık, 15 aylık, 18 aylık,

2 yaşında (24 ay), 2,5 yaşında (30 ay), 3 yaşında

ve sonrasında her yıl bir kez (18 yaşına kadar)

Sağlam çocuk ziyareti sırasında neler olur?
İyi bir çocuk ziyareti sırasında:

İyi bir bebek muayenesi, ölçümleri, aşıları ve bebeğinizin gelişiminin değerlendirilmesini içerir.

Doktorunuz fizik muayene yapacaktır

Bebeğinizin ölçümleri

İyi bir bebek muayenesi genellikle ölçümlerle başlar. Bebeğinizi soymanız gerekir, böylece bebek ölçeğinde doğru bir şekilde tartılabilir. Uzunluk bebeğinizi düz bir yüzeye yerleştirip bacaklarını uzatarak ölçülecektir. Baş çevresini ölçmek için özel bir bant kullanılacaktır.

Çocuğa aşılama veya aşılama gibi gerekli tüm konuları görüşün

Çocuğunuzun nasıl büyüdüğünü izleyin ve gelişim ve davranış hakkında soru sorarak

hastalıkların önlenmesi, beslenme ve fiziksel uygunluk ile sağlık ve güvenlik konuları hakkında konuşun

Acil ve ani hastalıklarla nasıl başa çıkılacağı hakkında konuşun

Sağlam çocuk ziyareti, özellikle çocuğunuz önemli gelişim basamaklarına ulaşmamışsa, çocuğunuzun büyümesi ve gelişmesi ile ilgili endişelerinizi ortaya çıkarmak için en iyi fırsattır.

Unutmayın, doktorunuz çocuk sağlığı konusunda uzman olabilir, ancak çocuğunuzun asıl  uzmanı sizsiniz. Ayrıca, tıbbi veya başka bir şekilde soru sormaktan korkmayın.

Baştan aşağı fizik muayene

Baş: Doktor bebeğinizin kafasındaki yumuşak noktaları (fontaneller, bıngıldak) kontrol edecektir. Kafatası kemikleri arasındaki bu boşluklara dokunmak güvenlidir ve bebeğinizin beyninin büyümesini sağlar. Doktor bebeğinizin kafasının şeklini de kontrol edecektir.

Kulaklar: Doktor, otoskop adı verilen bir aletle bebeğinizin kulaklarında sıvı veya enfeksiyon olup olmadığını kontrol edecektir. Bebeğinizin sesiniz de dahil olmak üzere çeşitli seslere tepkisini gözlemleyebilir.

Gözler: Bebeğiniz büyüdükçe, doktor bebeğinizin dikkatini çekmek için parlak bir nesne veya el feneri kullanabilir ve ardından bebeğinizin göz hareketlerini izleyebilir.

Ağız: Bebeğinizin ağzına baktığınızda, yaygın ve kolay tedavi edilen bir maya enfeksiyonu olan oral pamukçuk belirtileri ortaya çıkabilir. Bebeğiniz büyüdükçe, doktor normalden daha fazla salya akması veya çiğneme fark edip etmediğinizi sorabilir. Bunlar genellikle diş çıkarma işleminin ilk belirtileridir.

Cilt: Muayene sırasında doğum lekeleri ve döküntüler de dahil olmak üzere çeşitli deri bulguları tanımlanabilir.

Kalp ve akciğerler: Doktor, anormal kalp seslerini veya ritimlerini veya solunum güçlüklerini tespit etmek için bebeğinizin kalbini ve akciğerlerini bir stetoskop ile dinleyecektir. Kalp üfürümleri genellikle masumdur, ancak bazen bir uzmana danışılması önerilir.

Karın: Bebeğinizin karnına hafifçe basarak doktor, büyümüş kararciğer ve dalağı, karın içi kitleleri  veya göbek fıtığını tespit edebilir.

Kalça ve bacaklar: Doktor bebeğinizin bacaklarını hareket ettirerek kalça eklemlerindeki çıkık veya diğer problemleri kontrol edebilir.

Genital bölge: Doktor muhtemelen bebeğinizin cinsel organını gözlemler. Kızlar için doktor vajinal akıntı hakkında sorabilir. Erkek çocuklar için doktor her iki testisin de skrotuma indiğinden ve sünnet durumunda penisin düzgün iyileşip iyileşmediğinden emin olacaktır.

Bebeğinizin özel ihtiyaçları veya endişeleri yoksa, sağlam bebek muayenelerinde laboratuvar testlerine gerek yoktur.

Bebeğinizin gelişimi

Bebeğinizin motor becerileri ve gelişimi de önemlidir. Bebeğinizin yaşına bağlı olarak, aşağıdaki soruları cevaplamaya hazır olun:

Bebeğiniz başını ne kadar iyi kontrol ediyor?

Bebeğiniz yüz ifadelerinizi ve seslerinizi taklit ediyor mu?

Bebeğiniz nesnelere ulaşıyor veya ağzına koyuyor mu?

Bebeğiniz yuvarlanmaya çalışıyor mu?

Bebeğiniz destek ile oturabilir mi?

Bebeğiniz ayakta duruyor mu?

Bebeğiniz küçük nesneleri almak için tek tek parmaklar kullanıyor mu?

Çocuğum normal gelişiyor mu?

Çocuğunuzun doktoru, her iyi çocuk ziyaretinde çocuğunuzun büyümesine ve gelişimine bakacaktır. Bu, çocuğunuzun ağırlığını ve boyunu ve gelişiminde aşağıdakiler gibi belirli kilometre taşlarını ölçmeyi içerir:

6 aylıkken

Çocuk kendi adına cevap vermeli, yuvarlanmalı ve el-göz koordinasyonu iyi olmalıdır.

1 yaşında

Çocuk birkaç adım atmalı ve “da-da” veya “ma-ma” gibi basit kelimeler söyleyebilmelidir.

2 yaşında

Çocuk iki ila dört kelimelik cümleler söyleyebilmeli, koşmaya başlamalı ve lazımlık eğitimine hazır olduğunun işaretlerini göstermeye başlamalıdır.

4 yaşında

Çocuk diğer çocuklarla sosyal olmalı, bazı harf ve rakamları kopyalamalı ve iyi dil becerilerine sahip olmalıdır.