Çocuklarda Yaşa Uygun Beslenme Önerileri

Çocuklarda Yaşa Uygun Beslenme Önerileri
Bebek beslenmesi

Hayatın ilk bir yılındaki bebeklik döneminde, anne sütü, mama veya ikisinin bir kombinasyonu olsun, tümü süt içerir. Anne sütü veya mama, bebeğin yaşamın ilk yılı için ihtiyaç duyduğu her türlü besin maddesini sağlar.

Yaklaşık altı ayda bebeklerin çoğu bebek tahılları ve meyve püreleri ve sebzeler gibi katı gıdalara başlamaya hazırdır. Bebeklerin altı ila dokuz aylıkken anne sütü yeterli demir ve çinko sağlayamayabileceğinden, özellikle emzirilen bebeklere demir ve çinko takviyesi yapılabilir.

Çocuklara ek gıdalara başlanırken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisi yaşına uygun yeterli yağ alması ve yağ kıtılamasına gidilmemesidir. Çünkü uygun bir yağ miktarı bebeklerin beyin ve sinir gelişimi için önemlidir.

Yeni yürümeye başlayan çocuklar ve okul öncesi dönemi

Yeni yürümeye başlayan çocuklar ve okul öncesi çocuklar hızlı büyür, ancak iştah durumları değişkendir. Bu yüzden bir gün çok fazla yiyebilir, ertesi gün neredeyse hiçbir şey yemek istemeyebilirler. Bu normaldir ve çocuklara sağlıklı beslenme seçenekleri sunduğunuz sürece, ihtiyaçları olan gıdayı alırlar.

Vücudun yapı taşı olan kalsiyum güçlü, sağlıklı kemikler ve dişler geliştirmek için gereklidir. Çocuklar için çok ihtiyaç duyulan kalsiyumun en iyi kaynağı süttür. Çocukları süt, süt ürünleri veya kalsiyumdan zengin alternatifler kullanmaya teşvik etmek, daha fazla kalsiyum almalarına yardımcı olur. Ancak çocuklarda günlük alınan süt miktarı bir litreyi geçmemelidir. Kemik kütlesinin çok büyük bir kısmı ergenlik döneminde oluştuğu için, bazı durumlarda, çocuk doktorları kalsiyum takviyeleri önerebilir.

Lif bir diğer önemli besindir. Çocuklar yumuşak, nişastalı diyetlere (patates kızartması, makarna vb.) bağlı kalmak isteyebilirler. Ancak çocukluk çağı gerçekten hepsi lif sağlayan meyveleri, sebzeleri, kepekli tahılları ve fasulye yemeyi teşvik etme zamanıdır. Lif sadece kalp hastalığını ve diğer bazı olumsuz durumları önlemekle kalmaz, aynı zamanda sindirime yardımcı olur ve kabızlığı önler.

Vücudun karbonhidrat (şeker), yağ ve sodyum ihtiyacı vardır, ancak aşırı tüketilmemesi gerekir, çünkü gereksiz fazla kilo alımına ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilir.

Çocuğunuzun öğle yemeğini paketlemek veya öğle yemeği menüsünün üzerinden geçmek ve onu daha sağlıklı seçimler yapmaya teşvik etmek işleri yolunda tutmaya yardımcı olabilir.

Ergenlik dönemindeki gençler

Ergenlik dönemi başladığında, gençler hızlı büyümeyi birçok vücut değişikliğini desteklemek için daha fazla kaloriye ihtiyaç duyarlar. Ne yazık ki, çoğu genç, bu ekstra kalorileri, ayaküstü yenen hamburger türü yiyecekler veya besin değeri düşük "abur cubur" gıdalardan elde eder.

Bazı ergenler aksi yönde hareket eder ve kalori, yağ veya karbonhidratları kısıtlar. Ergenlik, çocukların kilo ve vücut imajının bilincin olmaya başladığı zamandır. Bazı ergenlerde, kilo alma korkusuyla çok az yeme ve gereksiz aşırı diyet yapma gibi sağlıksız davranışlar ortaya çıkabilir. Ebeveynler, çocuklarının yemek alışkanlıklarındaki değişikliklerin farkında olmalı ve akşam yemeklerini öncelik haline getirmelidir.

Çocuğunuzun cinsiyeti, belirli bir besine daha fazla ihtiyaç duymasına yol açabilir. Örneğin, genç kızların adet sırasında kaybettikleri demir nedeniyle erkek yaşıtlarından daha fazla demire ihtiyacı vardır. Erkeklerin ise kızlardan biraz daha fazla proteine ​​ihtiyacı vardır.

Çocuğunuzun yaşı ne olursa olsun sağlıklı beslenmesini sağlamak sürekli bir savaş olabilse de, savaşmaya değer. Sağlıklı bir çocuk sağlıklı bir yetişkin olur ve çocuğunuz sadece sizin desteğiniz ve rehberliğinizle olur.

Çocuk bol su içsin

Su, çocukların vücut ağırlığının yarısından fazlasını oluşturur ve vücudun tüm bölümlerinin düzgün çalışması için gereklidir. Çocuklar için önerilen belirli bir su miktarı yoktur, ancak sadece susadıklarında değil, gün boyunca onlara su vermek iyi bir fikirdir. Bebekler genellikle yaşamın ilk 6 ayında anne sütü alıyorlarsa suya ihtiyaç duymazlar.

Çocuklar için beslenme ilkeleri

Çocuk beslenmesi, yetişkinler için geçerli olan aynı ilkelere dayanmaktadır. Herkesin vitamin, mineral, karbonhidrat, protein ve yağ gibi benzer besin maddelerine ihtiyacı vardır. Bununla birlikte, çocuklar farklı yaşlarda farklı miktarlarda spesifik besin maddelerine ihtiyaç duyarlar.

Besin içeriği zengin gıdalar:

Protein: Deniz ürünleri, yağsız et ve kümes hayvanları, yumurta, fasulye, bezelye, soya ürünleri ve tuzsuz fındık ve tohumlar.

Meyveler: Çocuğunuzu meyve suyu yerine çeşitli taze, konserve, dondurulmuş veya kurutulmuş meyveler yemeye teşvik edin. Çocuğunuz meyve suyu içiyorsa, şeker eklenmemiş, yüzde 100 meyve suyu olduğundan emin olun ve porsiyonlarını sınırlayın. Aşırı tüketildiğinde, kurutulmuş meyveler de fazladan kaloriye katkıda bulunabilir.

Sebzeler: Çeşitli taze, konserve, dondurulmuş veya kurutulmuş sebzeler yedirilebilir. Her hafta koyu yeşil, kırmızı ve turuncu, fasulye ve bezelye, nişastalı ve diğerleri de dahil olmak üzere çeşitli sebzeler sağlamayı hedefleyin. Konserve veya dondurulmuş sebzeleri seçerken, sodyum içeriği daha düşük seçenekleri arayın.

Tahıllar: Kepekli ekmek, yulaf ezmesi, patlamış mısır, bulgur gibi tam tahılları seçin. Beyaz ekmek, makarna ve pirinç gibi rafine tahılları sınırlayın.

Mandıra ürünleri: Çocuğunuzu süt, yoğurt, peynir gibi yağsız veya az yağlı süt ürünleri yemeye ve içmeye teşvik edin.

Çocuğunuzun aşağıdaki besinlerden daha az kalori almasını hedefleyin:

Gıdaya eklenen şeker: Eklenen şekerleri sınırlayın. Meyve ve sütte olduğu gibi doğal olarak oluşan şekerler ilave edilmez. Eklenen şeker örnekleri arasında kahverengi şeker, mısır tatlandırıcı, mısır şurubu, bal ve diğerleri bulunur.

Doymuş ve trans yağlar: Doymuş yağları sınırlayın - esas olarak kırmızı et, kümes hayvanları ve tam yağlı süt ürünleri gibi hayvansal gıda kaynaklarından gelen yağlar. Doymuş yağları esansiyel yağ asitleri ve E vitamini sağlayan bitkisel yağlarla değiştirmenin yollarını arayın. Sağlıklı yağlar doğal olarak zeytin, fındık ve deniz ürünlerinde de bulunur.

Çocuklar için beslenme veya çocuğunuzun diyetiyle ilgili özel endişeleriniz varsa, çocuğunuzun doktoruyla veya kayıtlı bir diyetisyenle konuşun.

Beslenme bozuklukları ve ilişkili psikolojik ve sosyal sorunlar

Bebeklerde ve küçük çocuklarda beslenme sorunlarının çoğu geçici olmakla birlikte, geç çocukluk, ergenlik ve yetişkinlik döneminde duygusal ve sosyal gelişim etkilenebilir. Obezite, kardiyovasküler hastalık, diabetes mellitus ve davranış problemleri erken çocukluk döneminde beslenme sorunları olanlarda daha sıktır.

Aşırı yemek: Amerika Birleşik Devletleri'nde aşırı kilo ve obezite prevalansı, iki ila beş yaşındaki çocuklarda% 10,4'e, altı ila 11 yaş arası çocuklarda% 15,3'e ve 12 ila 19 yaş arası çocuklarda % 15,5'e yükselmiştir.  “Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması-2010” ön çalışma raporuna göre Türkiye’de 0-5 yaşta obezite sıklığı % 8,5; 6-18 yaşta obezite sıklığı % 8,2 olarak bulunmuştur. 0-5 yaşta fazla kilolu olanlar %17,9 olarak bulunmuştur. 6-18 yaşta fazla kilolu olanlar ise %14,3 olarak bulunmuştur

Bu çocuklar sadece tıbbi problemler için risk altında değildir (örn. diabetes mellitus, hipertansiyon, ortopedik problemler, obstrüktif uyku apnesi), aynı zamanda kötü benlik saygısı, bozulmuş vücut görüntüsü, sosyal izolasyon, uyumsuzluk, depresyon ve yeme bozuklukları riski altındadırlar. Sosyal damgalama okul öncesinde başlar ve akranları aşırı kilolu çocukları dışlayabileceğinden okul çağına kadar devam eder. Aşırı yeme ve obezite ile ilgili ebeveyn endişeleri, küçük çocuklarının diyetinin gereksiz yere aşırı kısıtlanmasına neden olabilir.

Yetersiz beslenme veya yetersiz kilo alma: Ebeveyn, çocuğunu, çocuk aktifken ve oyun ve çevreye, yemeklerden daha fazla ilgi duyduğunda iştahsız olduğu şeklinde yanlış bir kanıya kapılabilirler. Bazı ebeveynler gıda ve kilo alımı konusunda gereksiz yüksek beklentilere sahiptir. Büyüme geriliği, bir çocuğun kilo alma durumu, yaş ve cinsiyet için 3-5 yüzdelik dilimin altına düştüğünde ortaya çıkar. Büyüme geriliği olan çocuklar büyüme boy ve baş çevresi bakımından yetersiz büyümeye ve geri kalmış gelişimsel becerilere sahip olabilir. BU çocuklar uzun vadeli gelişimsel ve davranışsal problem geliştirme risk altındadır.

Beslenme davranış problemleri: Ebeveynler, beslenme sırasında uyumlu olan bir bebekten, beslenirken bağımsız olmak isteyen yeni yürümeye başlayan çocuğa geçiş döneminde zorluk çekebilirler.

Olağandışı seçimler: Toprak, kağıt veya gıda dışı diğer maddelerin yemek istenmesi, iki yaşın altındaki çocuklarda, çocuk herşeyi ağzına atarak deneyimlediği için normaldir. İki yaşından sonra gıda dışı şeyleri yemek istemek, yetersiz uyarı, psikolojik bozukluklar ve zihinsel geriliği olan çocuklarda daha sık görülen bir davranışsal durumdur.

Sağlıksız yiyecek seçenekleri: Reklamların etkisinde kalmamak gerekir.