Çocuklara İlaç Verirken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Çocuklara İlaç Verirken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Çocuklar yetişkinlerin küçük bir kopyası değildir. Aksine her yönüyle erişkinlerden farlılık gösterirler. Çocuklara ilaç verirken bunu akılda tutmak özellikle önemlidir. Çocuğa yanlış doz veya çocuklar için uygun olmayan bir ilaç verilmesi ciddi yan etkilere neden olabilir.

Reçeteli ilaçların ilaç etiketlerinde "Çocuklarda Kullanım" bölümü vardır. İlacın çocuklar üzerindeki etkileri için araştırılıp araştırılmadığını bu bölüme yazar. Bu ilacın çocuklarda güvenle kullanılıp, kullanılmayacağını, kaç yaşın altında kesinlikle kullanılmaması gerektiği, hangi yaş grubu çocuklarda hangi dozlarda kullanılacağı genellikle ilacın prospektüsünde yazar. Ateş düşürücü ve ağrı giderici bazı reçetesiz satılan bazı ilaçlar, çocuklarda etkinlik, güvenirlik veya uygun dozlar açısından incelenmiştir. Ancak diğer birçok reçetesiz satılan ilaç için etkinlik, güvenirlik ve dozaj çalışmaları yapılmamıştır. İlacın çocuğunuz için uygun olduğundan emin olmak için etiketleri dikkatlice okumak ve doktorunuza danışmak önemlidir.

Çocuğunuza güvenli bir şekilde ilaç vermek için ipuçları:

Her seferinde etiket talimatlarını okuyun ve uygulayın. Kullanım talimatlarına ve uyarılarına özellikle dikkat edin.

İlacı kullandığında oluşan yan etkilere dikkat edin. Aşağıdaki durumlarda derhal doktorunuza başvurun:

Çocuğunuzda daha önce bulunmayan yeni belirtiler veya beklenmedik yan etkiler fark ederseniz

İlaç beklediğiniz şekilde etki etmiyor gibi görünüyorsa. Örneğin, antibiyotiklerin etkisini göstermeye başlaması birkaç gün sürebilir, ancak bir ağrı kesici genellikle çocuğunuz onu aldıktan hemen sonra etkili olmalıdır.

Doğru dozaj miktarını kullanın. Etiket iki çay kaşığı söylüyorsa ve çay kaşığı ile verin, ilacı enjektöre çekipte bu çektiğim miktara acaba kaç çay kaşığına denk geliyor diye tahmin yürütmeye çalışmayın. Doğru ölçüm yöntemini kullanın.

Genellikle iki veya daha fazla ilaç kullanacaksanız aralarında belli bir süre geçmesi daha uygun olacaktır. Aynı anda iki ilaç vermeden önce doktorunuza danışın. Bu şekilde, olası bir aşırı dozdan veya istenmeyen bir etkileşimden kaçınabilirsiniz.

Yaş ve kilo sınırı önerilerini izleyin. Etiket, belirli bir yaş veya kilo altındaki çocuklara vermeyin diyorsa, siz de vermeyin.

Her zaman çocuk korumalı ilaç dolabı kapağı kullanın ve her kullanımdan sonra kapağı tekrar kilitleyin. Ayrıca, tüm ilaçları çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorun.