Çocuk Aşıları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Çocuk Aşıları Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Aşılar hakkında bilmeniz gerekenler

Aşılar toplumda yaygın kullanıma girmeden önce yıllarca etkinlik ve güvenlik testleri yapılır. Ancak gerçekten etkin ve güvenli olan aşılar toplumda yaygın kullanım için ruhsat alır ve hizmete sunulur.

Aşılar nasıl etki eder?

Aşılar çocuğunuzun enfeksiyon riskini azaltmaya yardımcı olur. Hastalığa karşı bağışıklık geliştirmek için vücudun doğal savunma sistemleri ile birlikte çalışırlar.

Aşılar, bir enfeksiyonu taklit eden az miktarda öldürülmüş (ölü) veya zayıflatılmış mikroplar kullanılarak yapılır. Bu mikroplar vücuda girdikten sonra,  bağışıklık sisteminin uyararak enfeksiyon etkeniyle kolayca başa çıkmasına neden olur. Aşılar etkilerini antikor oluşturarak ve bağışıklık hafızası oluşturarak gösterirler.

Bunlar, çocuğunuzun bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Antikorlar çocuğunuzun vücudunda kalır ve mikropları hızla tanır. Bu çocuk daha sonra canlı mikroplarla karşılaştığında hızlıca antikor geliştirir ve mikroplarla nasıl savaşacaklarını 'hatırlama' yeteneği verir. Çocuğunuzun güçlendirilmiş bağışıklık sistemi, mikrop tehdidini tehlikeli hale gelmeden yok edecek ve böylece hastalığı önleyecek yahut etkisini azaltacaktır.

Çocuğunuz bu mikroplara karşı aşılanmazsa çok sık hastalanabilir. Bunun nedeni, bağışıklık sistemlerinin mikropları işlemeye hazır olmaması, mikropların çoğalmasına ve hastalığa neden olmasına izin vermesidir.

Aşı Yapmanın faydaları

Aşılar, sizi ve çocuğunuzu birçok ciddi ve ölümcül olabilecek hastalıktan korur,

Toplumumuzdaki diğer insanları korur - Aşılama yapamayan insanlara yayılan hastalıkların durdurulmasına yardımcı olur,

Toplumda yeterli sayıda insan aşılanırsa, bazı hastalıkların sıklığını azaltmak veya tamamen ortadan kaldırmak mümkündür.

Aşılar hafif ateş, aşı yerinde ağrı gibi hafif yan etkilere neden olabilirler. Ciddi yan etkiler çok seyrektir ve görüldüğünde o aşı artık yapılmaz.

Aşılar aşağıdaki durumlara neden olmaz:

Otizme neden olmaz – Bilimsel çalışmalar Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak Aşısı ile otizm arasında bir bağlantı olduğuna dair hiçbir kanıt bulamadı.

Bağışıklık sistemini aşırı yüklemez veya zayıflatmaz - Çocuklara bir seferde birçok aşı vermek güvenlidir ve bu, ihtiyaç duyulan enjeksiyon sayısını azaltır.

Allerjiye veya başka durumlara neden olmaz - Mevcut tüm kanıtlar bize aşılamanın aşı olmamaktan daha güvenli olduğunu gösterir (tiyomersal gibi)

Bu kadar küçük miktarlarda zarara neden olan herhangi bir bileşen içermez. Ancak çocuğunuzda yumurta, jelatin veya aminoglikozit antibiyotikler gibi bazı maddelere karşı bilinen herhangi bir alerjiniz varsa doktorunuza haber verin. Bu durumlarda anılan maddeleri içeren aşılar uygulanmaz.

Aşılar neden önemlidir?

Aşılama, kendimizi ve çocuklarımızı hastalığa karşı korumak için yapabileceğimiz en önemli iştir. Aşılama, dünya çapında her yıl 3 milyona yakın kişinin ölmesine engel olur.

Aşıların düzenli ve yeterli uygulandığı ülkelerde, milyonlarca insanı öldüren veya sakat bırakan çiçek hastalığı, çocuk felci ve tetanoz gibi hastalıklar ortadan kalkmıştır veya çok nadir görülür.

Kızamık ve difteri gibi diğer hastalıklar, aşıların yaygın uygulanmasıyla % 99,9 oranında azaltılmıştır.

Bununla birlikte, insanlar aşı yapmayı bırakırlarsa, bulaşıcı hastalıkların tekrar hızla yayılması mümkündür.

Aşılarla ilgili daha ayrıntılı bilgi için Çocuk Çağı Aşıları başlıklı Blog sayfamıza bakabilirsiniz.